|
|
Tejaratbank
صفحه ویژه نابینایان و کم بینایان
|
شنبه 10 خرداد 1399
اخبار و اطلاعیه ها
  • شما اینجا هستید
      
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶|
     تعداد بازدید: 148
     وزیر اقتصاد در بازدید از نمایشگاه طرح جامع مالیاتی:
     الکترونیکی کردن فرآیندها، کارآمدترین راه مبارزه با فرار مالیاتی است
     وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه جمعی از معاونان، مشاوران و مدیران این وزارتخانه و همچنین چند تن از صاحب نظران ارشد حوزه اقتصادی و فنآوری اطلاعات، شامگاه پنجشنبه با حضور در محل نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی، در جریان میزان پیشرفت طرحهای سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار گرفت.

      به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در این بازدید ۳ ساعته با اشاره به سرعت تحولات در حوزه  فناوری اطلاعات  تصریح کرد: تحولات در بخش فنآوری اطلاعات خطی نیست بلکه نمایی است. وی تصریح کرد: سریع ترین و کارآمدترین راه برای مبارزه با فساد، به ویژه فرار مالیاتی و شفاف سازی در اقتصاد، الکترونیکی کردن جامع فرایند های مالیات ستانی است.

     وی خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم با سرعت تکنولوژی همراه شویم همواره عقب خواهیم ماند.

     وزیر اقتصاد پیاده سازی طرح جامع مالیاتی را بعنوان بستری برای سرعت، شفافیت و سلامت اخذ مالیات برشمرد و گفت: این طرح بعنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر در کاهش فساد اداری و افزایش درآمد پاک، می تواند نقش موثری در تسریع کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی داشته باشد.

     دژپسند ضمن تاکید بر رفع کاستی ها و ایرادات احتمالی این سامانه، خواستار اخذ و بکارگیری نقطه نظرات و پیشنهادات اصلاحی صاحبنظران مالی و فنآوری اطلاعات  شد.

     در ادامه این بازدید، بصورت موردی با برقراری ارتباط تلفنی با یکی از مودیان، ابهامات موجود میان مودی و سازمان مالیاتی بصورت عینی مورد بررسی قرار گرفت.

     وزیر اقتصاد در نمایشگاه دستاورد‌های طرح جامع مالیاتی از دستاوردهای این طرح در قالب غرفه‌های سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی(سنیم)، پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، سامانه عملیات الکترونیک سازمان امور مالیاتی و پیاده‌سازی طرح جامع مالیاتی در ادارات امور مالیاتی بازدید کرد.

     در ادامه این بازدید تنی چند از صاحب نظران ارشد اقتصادی و فنآوری اطلاعات همچون دکتر دانش جعفری، دکتر جهانگرد، دکتر کرمانشاه و برخی دبیران و اعضای هسته های اندیشه ورزی  این  وزارتخانه به نقد و بررسی چالشی طرح جامع پرداخته و در خصوص برخی خلاء ها و مشکلات طرح و راهکارهای عملیاتی برای اصلاح آن دیدگاهای خود را ارائه کردند.

     در همین خصوص رئیس، معاونان و مدیران ارشد سازمان امور مالیاتی نیز ضمن تبادل نظر با حاضرین و تشریح برنامه های خود برای توسعه طرح ، متعهد شدند گزارشی جامع در خصوص ارتقای نظام مالیاتی و چگونگی جلب مشارکت حداکثری دستگاه های مرتبط تهیه و برای تسریع در تکمیل مراحل بعدی طرح ، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارایه کنند.

      

      

     گفتنی است، هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی ایجاد یک نظام نوین مالیاتی است به‌طوری‌ که کلیه امور مالیاتی مودیان ازجمله ثبت‌نام، ارائه اظهارنامه، پرداخت مالیات و حتی محاسبه و حسابرسی مالیات به‌صورت الکترونیکی انجام  شود تا فرار مالیاتی کاهش‌یافته و عدالت مالیاتی نیز افزایش یابد