|
|
|
Tejaratbank
صفحه ویژه نابینایان و کم بینایان
|
دوشنبه 05 آبان 1399
اخبار و اطلاعیه ها
  • شما اینجا هستید
      
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۷/۰۷|
     تعداد بازدید: 236
     سخنان دکتر دژپسند در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در محل وزارت اقتصاد:
     تاکید بر الگو برداری از سیاست های اقتصادی نظام در دوران دفاع مقدس برای مقابله با تحریم های اقتصادی
     وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در محل وزارت اقتصاد، خواستار الگو برداری از سیاست های اقتصادی نظام جمهوری اسلامی در ایام جنگ تحمیلی به منظور مقابله با تحریم های ظالمانه دشمن شد.

      به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند طی  سخنانی در این مراسم که با حضور سردار سرلشگر  سید یحیی رحیم صفوی دستیار  و مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور نیروهای مسلح، و جمعی از مدیران این وزارتخانه از جمله معاون توسعه مدیریت و منابع، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ، فرمانده مرکز مقاومت بسیج  و فرماندهان پایگاه ها و حوزه های مقاومت  بسیج ستاد، بانک ها، بیمه ها و سازمان های تابعه  در محل این وزارتخانه برگزار شد، جنگ تحمیلی را نبردی خواند که با ابزار، ادوات و نقشه های نظامی شروع شد و در نهایت دشمن قصد داشت آن را با جنگ اقتصادی پایان دهد اما ناکام ماند.

     وزیر اقتصاد با اشاره به متغیرهای اقتصادی زمان جنگ تحمیلی، در طی سال های 1359 تا سال 1364، به ویژه روند کاهنده تورم در این سالها، گفت: دشمن پس از ناکامی در شکست نظامی ایران، به زعم خود، وارد آوردن فشار اقتصادی به مردم را در دستور کار خود قرار داد و با راه انداختن جنگ نفتکش ها، حمله به پایانه های صادرات نفت ایران در جزیره خارک و کاهش قیمت نفت اوپک، درآمد کشورمان از صادرات نفت را به شدت کاهش داد.

     دژپسند با بیان اینکه خوشبختانه توطئه دشمنان در نبرد اقتصادی نیز همچون توطئه جنگ نظامی، با شکست مواجه و با تدابیر مسئولان وقت و ایستادگی و مقاومت قاطعانه اقشار مختلف مردم، تمامی نقشه های دشمن نقش بر آب شد، اظهار داشت: خاطرات و تجربیات ایام دفاع مقدس، باید مکتوب و مستند شده و از آنها الگوهای توسعه ای استخراج شود.

     وزیر اقتصاد در ادامه، با اشاره به شرایط اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس طی سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴  از لحاظ وابستگی به نفت و وابستگی به خارج  هم در واردات مواد اولیه و هم نیروی انسانی از یک طرف و شرایط جنگی که هم هزینه ها  را در این سال‌ها بالا برد و هم نیاز به درآمدها را افزایش داد، خواستار بررسی مبانی و خواستگاه علمی و تجربی سیاست هایی اقتصادی دولت وقت و مدیریت موفقیت آمیز آن دوران شد. وی  این سؤال را مطرح کرد که آیا از آن سیاست های اقتصادی، امروز می توان برای جنگ اقتصادی استفاده کرد،  و سیاست های جایگزین در جنگ اقتصادی کدام است؟

       دژپسند ادامه داد: اندیشمندان، کارشناسان، مدیران و بسیجیان مجموعه وزارت اقتصاد می توانند تا هفته بسیج در آذرماه  سال جاری مقالات علمی - ترویجی خود را در این ارتباط ارائه دهند تا پس از ارزیابی به مقالات برتر جوایز نفیسی اهدا شده و در نهایت ، مجموعه مقالات این فراخوان منتشر شود.

     این گزارش حاکی است، در خاتمه این مراسم که همزمان با چهارمین روز ایام هفته دفاع مقدس و با پیشنهاد مرکز مقاومت بسیج  و همکاری  مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و دفتر امور ایثارگران  وزارت اقتصاد برگزار شد، هدایایی نیز به تعدادی از ایثارگران این وزارتخانه اهدا شد.