|
|
|
Tejaratbank
صفحه ویژه نابینایان و کم بینایان
|
دوشنبه 05 آبان 1399
اخبار و اطلاعیه ها
  • شما اینجا هستید
      
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۹|
     تعداد بازدید: 207
     اظهارات دکتر دژپسند در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان:
     در ده ماهه اول سالجاری، ۴۸ درصد مصارف هزینه ای دولت از محل مالیات پرداخت شده است
     وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در ده ماهه اول سالجاری، ۴۸ درصد مصارف هزینه ای دولت از محل مالیات پرداخت شده است.

      به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) دکتر فرهاد دژپسند در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان همدان با تشریح وضعیت برخی از شاخص های اقتصادی کشور افزود:

     علی رغم محدودیت های ایجاد شده توسط دشمن، در ده ماهه اول سالجاری میزان کالاهای صادراتی از نظر ارزش سه درصد کاهش اما از نظر وزنی ۲۰ درصد افزایش داشته است که بخش خصوصی نقش ویژه ای در آن داشته است.

     وی ادامه داد: در شرایط تحریم، بخش خصوصی، در خط مقدم مقابله با تروریسم اقتصادی دشمن قرار دارد؛ چرا که وقتی دشمن با اقدامات ظالمانه می خواهد جریانات اقتصادی کشور را مسدود کند بخش خصوصی می‌ تواند راهگشا باشد.

     وزیر اقتصاد در خصوص سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت: به رغم محدودیت های اعمال شده دشمن بر کشور در شرایط فعلی، حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب ثبت شده تا نیمه بهمن سال ۱۳۹۸ ، معادل ۴/۵ میلیارد دلار بوده است، این به عنوان رشد ٥٠ درصدی سرمایه گذاری خارجی جلب شده نسبت به مدت مشابه سال قبل است که انتظار می رود با اقداماتی که انجام می شود، جذب اقتصاد گردد.

     وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه دستگاه ها نسبت به دارایی های خود چسبندگی دارند اظهار داشت : وظیفه ذاتی ما این است که با اختیارات قانونی خود، مولد سازی دارایی های دولت را با جدیت پیگیری کنیم و اگر استانها برای نقدینگی حاصل از فروش دارایی های دولت برنامه ای منسجم و مدونی داشته باشند، این نقدینگی تا سقف 80 درصد می تواند به آن استان بازگردانده شود.

     وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بانک‌های خصوصی استان‌ها باید سعی کنند منابع حاصل از سپرده های هر استان را در همان استان سرمایه گذاری کنند، ادامه داد: بدهی معوق مشتریان باید به بانک‌ها بازگردانده شود تا بانک ها گردش حساب بیشتری داشته باشند.

     دژپسند در خصوص تحول نظام‌ مالیاتی گفت: به مالیات باید از زاویه دیگری نگریسته شود و برای دریافت آن، پایه‌های جدید تعریف شود.

     وی با تاکید بر اینکه در معافیت‌های مالیاتی نیز باید ساماندهی صورت پذیرد، اظهار داشت: برخی از معافیت‌های مالیاتی در بُرهه‌ای از زمان اثر بخش بوده است، اما حالا ممکن است با تغییر شرایط و ارزیابی ها لزومی به وجود این معافیت ها نباشد.

     دژپسند افزود: با توجه معرفی پایه های جدید مالیاتی و ساماندهی معافیتهای مالیاتی، باید به جایی برسیم که بدون فشار به مودی خوش حساب، به درامد مالیاتی مطلوب برسیم و از درآمد نفت بی نیاز شویم.

     وزیر اقتصاد با بیان اینکه ارتباط فعال بخش دولتی با بخش خصوصی باید در دستور کار استان‌ها قرار گیرد، اظهار داشت: همدان در بسیاری از زمینه ها در کشور زبان زد است که آن، حاصل همدلی، هماهنگی و وفاق بین بخش های دولتی و خصوصی بوده است.