|
|
|
Tejaratbank
صفحه ویژه نابینایان و کم بینایان
|
جمعه 02 آبان 1399
اخبار و اطلاعیه ها
  • شما اینجا هستید
      
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۶|
     تعداد بازدید: 278
     اظهارات وزیر اقتصاد در سومین نشست هم اندیشی صاحبنظران جوان اقتصادی:
     لایحه "مولد سازی دارایی های دولت" در دست تدوین است
     وزیر امور اقتصادی و دارایی در سومین نشست هم اندیشی صاحبنظران جوان اقتصادی، با موضوع مولد سازی دارایی های دولت، اظهار داشت: پروژه مولد سازی دارایی های دولت در سال ۱۳۹۴ بعنوان یکی از پروژه های وزارت اقتصاد در راستای تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تصویب شد و از ابتدای سال ١٣٩٥ در دست اجرا است.

      به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند با بیان این مطلب در این جلسه که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، اظهار داشت: مولد سازی دارایی های دولت جوانب مختلفی دارد که از جمله آنها حاکمیت انضباط مالی در هزینه های دولت و تقویت کارایی و اثربخشی دارایی های دولت می باشد.

     وزیر اقتصاد تصریح کرد: مولد سازی دارایی های دولت، مجموعه دارایی های قوای مختلف کشور را شامل می شود.

     دژپسند با اعلام اینکه لایحه "مولد سازی دارایی های دولت" در وزارت اقتصاد در دست تدوین است ‌‌و امیدواریم این لایحه تا پایان سال جاری تقدیم هیأت دولت شود، گفت: از اقتصاد دانان و صاحب نظران درخواست می شود نظرات مشورتی خود را در خصوص این لایحه از طریق شبکه تعاملی تحلیلگران  جوان اقتصاد ایران (اکونت) به وزارت اقتصاد ارسال کنند.

     وزیر اقتصاد یادآور شد: بر این باوریم، همان طور که واگذاری اموال دولت با هدف مولد سازی آنها، حتما باید در فضایی شفاف و کاملا رقابتی صورت گیرد، ارزیابی و قیمت گذاری دارایی های دولت نیز باید بصورت رقابتی انجام شود.

     دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برگزاری جلسات با صاحبنظران جوان اقتصادی و فعالیت شبکه تعاملی تحلیلگران جوان اقتصادی، جلساتی دوسویه و  در راستای استفاده از ظرفیت های نخبگان جوان کشور برای غنای سیاست گذاری های اقتصادی است.

     وی افزود: از مشارکت جدی صاحبنظران جوان در چند ماهه اخیر و ارائه انتقادات، نظرات و پیشنهادات کارساز و تاثیر گذار آنان در جریان سیاست گذاری و تصمیم سازی های معاونت های مختلف وزارت اقتصاد، قدر دانی می نمایم و‌ امیدوارم این روند با تعاملی موثرتر، به صورت  جدی تر تداوم یابد

     وزیر اقتصاد گفت: از فعالیت های اصحاب رسانه بویژه رسانه ملی بابت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی خوبی که تا کنون‌ از محتوای اینگونه جلسات هم اندیشی داشته اند، تشکر می نمایم.

     وی افزود: بی گمان بدون همکاری و همیاری اصحاب رسانه، نمی توان در فرهنگ سازی، هم اندیشی، و استفاده از ظرفیت های نخبگی در سیاست گذاری های اقتصادی به طور کامل به موفقیت دست یافت.

     وزیر اقتصاد با بیان اینکه، برای قطع اتصال دولت به درآمدهای نفتی، باید در ساختار بودجه کل کشور و درآمد های دولت، تحول اساسی ایجاد کرد، یاآور شد: علاوه بر اینها یکی از مهم ترین اقدامات، نظارت مالی بر هزینه های دولت است که به بهبود ساختار هزینه ای کشور کمک کرده و می تواند نیاز به منابع نفتی را به حداقل برساند.

      دکتر دژپسند "پروژه امید شهر " را به عنوان یک نمونه از مولد سازی دارایی های راکد دولتی معرفی کرد و گفت: برای مولد سازی دارایی های بانک سپه، موضوع از سوی وزارت اقتصاد مورد اقدام و پیگیری قرار گرفت و تفاهم نامه  "پروژه امید شهر " در هفته گذشته، میان بانک سپه به عنوان مالک زمین و  بانک مسکن به عنوان تأمین کننده مالی طرح و مجری پروژه به امضا رسید.

      

     وی افزود: بدیهی است که اجرای این پروژه موجب ایجاد تقاضای قابل توجه برای صنایع مرتبط با ساخت مسکن می شود و از طرف دیگر، عرضه مسکن  را افزایش می دهد.

     وزیر اقتصاد یادآور شد: در مورد ویژگی های این پروژه، اقدامات بعمل آمده و نحوه اجرای آن اطلاع رسانی خواهد شد.

     دژپسند در ادامه گفت: ما با بکارگیری ابتکار بخشودگی کامل جرایم معوقات مالیاتی در هفت ماهه اول سالجاری (و با درصد های کمتر بخشودگی در ماه های بعدی تا به امروز)، ضمن تأمین بخش قابل توجهی از منابع دولت از این طریق، دغدغه های بخش خصوصی بابت مالیات معوق را نیز مرتفع کردیم تا با فراغ بال بیشتر به فعالیت های تولیدی و تجارتی خود بپردازند.