|
|
|
Tejaratbank
صفحه ویژه نابینایان و کم بینایان
|
پنج شنبه 03 مهر 1399
اخبار و اطلاعیه ها
  • شما اینجا هستید
      
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۷/۰۷|
     تعداد بازدید: 293
     وزیر اقتصاد در مراسم معارفه رییس کل جدید سازمان خصوصی سازی:
     تعیین قیمت شرکت های بورسی دولت بر عهده ساز و کار بورس است
     وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تاکید جدی رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور بر امر خصوصی سازی، خواستار حمایت همگانی از اجرای این تکلیف برآمده از قانون ابلاغی اجرای اصل 44 قانون اساسی شد.

      به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در نشست معارفه "علیرضا صالح" رییس کل جدید سازمان خصوصی سازی طی سخنانی با اشاره به سیر تاریخی خصوصی سازی در ادوار پس از انقلاب اسلامی و روند تدوین قوانین مربوط در برنامه های توسعه ای  کشور، اظهار داشت: با وجود تاکید قوانین بالادستی متاسفانه امروز عده معدودی همچنان درگیر این موضوع هستند که آیا خصوصی سازی را در ایران می توان انجام داد یا خیر؟ در حالی که پس از ابلاغ قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی و تصریح این قانون و تکالیف مقرر در آن، اصلا این گونه مباحث، موضوعیت ندارد و خصوصی سازی امری اجتناب ناپذیر است.

     وی با بیان اینکه اغلب انتقادات به فرآیند خصوصی سازی، به روش های قیمت گذاری و واگذاری و اهلیت خریداران بر می گردد، اظهار داشت: از وزارتخانه در ابتدای ورود خواستم یک آسیب شناسی انجام بدهد که چرا به رغم پذیرش اصل خصوصی سازی، این همه انتقاد به آن وارد می شود و اینکه این انتقادات بخاطر عدم رضایت از نتایج حاصله است یا منتقدین معتقدند مطابق قوانین عمل نشده است.

     دژپسند گفت: بررسی ها نشان می دهد، همه مراحل واگذاری ها قانونی بوده اما شاید در برخی موارد، اهلیت خریداران، محل اشکال بوده که آن هم ناشی از ضعف قوانین بوده که پیش از این صرفاً توانایی مالی خریدار را کافی می دانست.

     وی افزود: خوشبختانه این موضوع مورد بازنگری قرار گرفت و برخورداری از صلاحیت فنی هم به شرط اهلیت خریداران اضافه شد و در حال حاضر اگر خریدار، سهام راهبردی داشته باشد، باید حتما از اهلیت فنی نیز برخوردار باشد.